Atatürkün atlarının isimleri nedir?

0

Atatürkün atlarının isimleri nedir?

Atatürk ile ilgili bilgiler, Atatürkün atlarının isimleri nedir? Sakarya, Çankaya

Atatürk Hakkında Bazı Bilgileri

  • Atamızın boyu 1.74, kilosu ise 75 civarıydı. 42 numara ayakkabı giyiyordu. Ayakkabıları genelde siyah rugandı.
  • Atatürkün de TC kimlik numasını biliyor musunuz? Söylüyorum: 10000000146. Aslında bu, birinci sıradaki TC kimlik numarası. Sondaki 46, güvenlik amacıyla, sistem tarafından otomatik konulmuş.
  • Atatürkün en sevdiği yemek, etsiz kuru fasulye ile pilavdı. Kahveyi de çok seviyordu. Günde 10-15 fincan Türk kahvesi içiyordu.
  • Atatürkün tüm gömlekleri beyazdı. Takım elbiselerinin modelini kendisi çiziyordu. Lacivert rengi sevmezdi. Bu nedenle gardolabında laciverte yer yoktu.
  • Atatürkün Foks adında bir köpeği vardı. Atamız Foksu Yalova kaplıcalarına gittiği bir gün, seyyar bir fotoğrafçıdan 50 liraya satın almış. Foks öldükten sonra doldurulup mumyalanmış. Halen de “Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi”nde sergileniyor.
  • Atatürk spor yapmayı çok severdi. Düzenli ata binerdi, yüzerdi ve bilardo oynardı.
  • Mustafa Kemal, çok kitap okuyan biriydi. Yüzlerce kitabı vardı. Ancak en sevdiği kitap, Reşat Nuri Güntekinin Çalıkuşu adlı romanıydı. Öyle ki, kitabı sürekli yanında taşırdı ve zaman zaman rastgele bir sayfa açıp okurdu.
  • Atamız 44 sayfalık bir geometri kitabı yazdı. Bugün kullandığımız üçgen, dörtgen, çap, artı, eksi, bölü, oran gibi Türkçe kelimeleri Atatürk buldu.
  • Atatürkün bu kitap dışında 13 kitabı daha var. Mustafa Kemal; Medeni Bilgiler, Karlsbad Hatıraları, Bölüğün Muharebe Eğitimi gibi hem askeri hem de toplumsal konularda kitaplar yazdı.
  • Atatürk isminde bir çiçek olduğunu biliyor muydunuz? Rivayete göre, Atamız çok seviyor diye bu ismi koymuşlar. Bir başka iddiaya göre ise Meksika kökenli çiçeği Türkiyede yetiştiren bitkibilimciler çiçeğe Atatürk ismini verdi.

Atatürk İlk Hangi Okulda Okudu cevap Mahalle Mektebi

Atatürk Hangi Yılda Doğmuştur ? cevap 1881

Atatürk Hicri Ve Rumi Takvimler Yerine Hangi Takvimi Getirdi? cevap Miladi Takvim

Atatürk Kaç Yılında Samsuna Çıkmıştır? cevap 29 Ekim 1919

Atatürk Çanakkale Savaşında Kaç Yaşındadır? cevap 34 Yaşındadır

Atatürkün atlarının isimleri nedir? cevap Sakarya, Çankaya

Atatürk Hicri Ve Rumi Takvimler Yerine Hangi Takvimi Getirdi? cevap Miladi Takvim

Atatürkün atlarının isimleri nedir? cevap Sakarya, Çankaya

Atatürkün Kemal Adını Kim Vermişti? cevap Matematik Öğretmeni

Atatürk hangi yemekleri sever? cevap Manastır Askeri Lisesi yıllarından kalan bir alışkanlıkla hayatı boyunca en sevdiği yemek kuru fasulye ve pilav olarak kaldı. Tatlıya düşkün değildi ama canı istediğinde çok sevdiği gül reçelini tercih ederdi.

Daha fazla Atatürk ile ilgili bilgiler Kişisel Gelişim Yazıları

Share.

Leave A Reply