Tipo baskı nedir?

0

Tipo baskı nedir?

Matbaacılıkta yüksek, yani kabarık baskı tekniğidir. Yükseltilmiş yazılar mürekkeplenir ve doğrudan doğruya kağıda geçer. Kağıdın görüntüyü direkt baskı kalıbından aldığı baskı tekniğidir. Bu sisteme yüksek baskı denmesinin nedeni baskı kalıbı üzerinde görüntü olan yani baskı sırasında mürekkep alan kısımlar, baskı yapmayan (görüntü olmayan) kısımlardan daha yüksek olmasından dolayıdır.

Uzun ve zahmetli bir baskı hazırlık süreci gerektirir. Metal harflerin tek tek sayfa oluşturacak bir biçimde düzenlenmesi yöntemi kullanılır. Metal harflerin tek tek sayfa oluşturacak bir biçimde düzenlenmesi yöntemi kullanılır. Mantık olarak “patates baskısına” benzer. Kalıp üzerindeki görüntü terstir. Günümüzde kullanımı önemli oranda bırakılmıştır. Tipo baskı makineleri günümüzde daha çok kesim, gofre, numeratör baskı, piliyaj-perforaj gibi başka alanlarda kullanılır. Tipo baskıda iki silindir bulunur. Bunlardan biri kalıp silindiri, diğeri baskı silindiridir. Kalıp üzerindeki görüntü terstir.

Yüksek baskı sistemi içerisinde tipo baskı tekniği ve flekso baskı tekniği yer almaktadır. Tipo baskının kalıpları kurşun, kalay ve antimuan içeren hurufatlar, pirinç çizgiler ve klişe altlıklarından oluşur. Tipo baskı kalıpları 200.000’e kadar kaliteli baskı yapabilmektedir. Tipo baskı mürekkepleri yağ bazlı ve emilerek kuruyan mürekkep çeşitlerindendir. Tipo baskı günümüzde büyük oranda varak yaldız, gofre (kabartma), numaratör, kesim, pilyaj, perforaj yapmak amacıyla kullanılır.

Günümüzde kullanımı önemli oranda bırakılmıştır. Ender olarak, kartvizit, fatura ve özel koleksiyon yayınların basımında kullanılır. Tipo baskı makinaları daha çok matbaacılığa; kesim, gofre, numaratör baskı, piliyaj-perforaj başka alanlarda hizmet eder.

Share.

Leave A Reply