Makara ne demek

0

Makara Ne Demek?

Moda ve Dikiş-Nakış Terimi Olarak Makara Nedir? Ne Anlama gelmektedir? Makara Üzerine iplik, tel, şerit vb. sarılan, kenarları çıkıntılı, ekseni boyunca delik silindir, bobin.

Makara Ne Demek?

Fen Bilimleri Terimi Olarak Makara Nedir? Ne Anlama gelmektedir? Makara Sabit bir eksen etrafında serbestçe dönebilen, çevresinde ipin geçebilmesi için oluğu olan basit bir makine.

Makara Ne Demek?

Denizcilik Terimi Olarak Makara Nedir? Ne Anlama gelmektedir? Makara Ağır cisimlerin kaldırılmasında veya indirilmesinde az güç sarf ederek çok iş yapmak amacıyla palanga sistemlerinde veya işleyen bir halatın yönünü değiştirmede kullanılan madeni veya ağaç malzemelerdir.

BENZER KONULAR

İhtiyat Demir : Göz demirleri vasfında olan ve gemilerde gerektiğinde kullanılmak üzere bulunan yedek demir. 

Eğlendirmek : Yelkenli bir teknenin çok kuvvetli bir rüzgârda, burnunu sürekli olarak rüzgârla çok dar bir açı yapacak şekilde çevirmesi ve böylece çok az yol yapar

Dümen Boğazı : Dümen yelpazesinden yukarıda kalan kısım.

Paralaks : Hakiki ufuk ile hissi ufuktan ölçülen irtifalar arasındaki fark. 

Vardıya : Nöbet, gün içindeki görev dönemi.

Rüzgâr Altı : Rüzgârın gittiği, tekneyi terk ettiği taraf. Rüzgarın estiği (geldiği) yöne ters yön (sırt dönüldüğünde, ön tarafın olduğu yer).

Avarya Bonosu : Büyük avarya fiilinin doğmasına sebep olan olağanüstü olaylarda yük sahiplerinin kendilerine düşen hisseyi ödeme yükümlülüklerinde düzenlenen bono.

Leave A Reply